Termomodernizacja stropów i dachów jest jednym z elementów budowy domu, którego celem jest zredukowanie zużycia energii cieplnej, wykorzystywanej do ogrzewania budynku. Takie działanie ma na celu obniżkę kosztów eksploatacji domu. Na czym polega termomodernizacja stropów i dachów oraz jakie są najlepsze techniki jej wykonywania? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.

Ocieplenie stropów i dachów – kiedyś i dziś

Termomodernizacja to inaczej ocieplenie, w tym przypadku stropów nad ostatnią kondygnacją domu, a także samego dachu. Takie zabiegi popularne były już przed laty. Wtedy to ocieplano stropy płytami wiórowo-cementowymi czy wiórami drewnianymi połączonymi z wapnem. Stropy wykonane z drewna pokrywano także tak zwana polepą. Zastosowanie tego typu materiałów nie gwarantowało jednak odpowiednich właściwości ciepłochronnych oraz właściwej ochrony przed wilgocią… Dzisiaj warto wykonać termomodernizację stropów i dachów, nawet przy dość niewielkich nakładach finansowych, by zapewnić odpowiednie ocieplenie w domu.

Na czym polega termomodernizacja?

Termomodernizacja stropu nie musi wcale wiązać się z wysokimi kosztami. Może być jedną z prostszych i stosunkowo niedrogich inwestycji. Termomodernizacja polega na oddzieleniu strychu od reszty pomieszczeń mieszkalnych. Na podłodze poddasza wystarczy ułożyć maty lub płyty z wełny mineralnej, waty szklanej lub styropianu. Takie materiały mogą zostać ułożone na poprzedniej, starszej izolacji, chyba, że ta jest zawilgocona, wtedy koniecznie należy ją usunąć, by położyć nową. Pamiętajmy jednak, by pod nowym ociepleniem ułożyć folię paroszczelną. Takich wymogów nie ma w przypadku używania płyt, które już w taką warstwę są wyposażone. Folia będzie stanowiła bardzo dobrą barierę dla pary wodnej, a tym samym będzie chroniła materiał przed zawilgoceniem. Jeśli poddasze jest wykorzystywane, chociażby do składowania różnych rzeczy, należy na warstwie izolacji ułożyć podłogę, która będzie swego rodzaju warstwą ochronną. Taką podłogę najlepiej wykonać ze specjalnych desek lub płyt OSB, które układamy na legarach. Jeżeli natomiast wykorzystujemy poddasze do celów typowo mieszkalnych, warstwę ocieplenia należy umieścić w połaci dachu i solidnie zabezpieczyć ją przed zawilgoceniem. Wykorzystana do zabezpieczenia folia powinna wykazywać dobre właściwości wiatrochronne, ale ma być przy tym wszystkim wysokoparoprzepuszczalna.