Coraz większa liczba powstających domów to budynki z dachami skośnymi. Obecne w takich domach poddasza przestają być jedynie miejscem na gromadzenie niepotrzebnych przedmiotów, ale coraz częściej stają się normalnym pomieszczeniem mieszkalnym. Jednak, by takie pomieszczenie było odpowiednie do zamieszkania w nim, niezbędne jest stworzenie właściwego dla człowieka mikroklimatu, na który składa się nie tylko temperatura, ale również wentylacja, wilgotność powietrza, a nawet akustyka. Koneiczne jest zatem prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza, które zapewni stawianie wymagania.

Materiały termoizolacyjne do ocieplenia dachu

Do ocieplenia dachu niezbędne są oczywiście odpowiednie materiały termoizolacyjne. Jakie powinny mieć cechy? Materiały te muszą zapewniać wysoką izolacyjność ciepła, czyli powinny mieć jak największy opór cieplny, muszą być szczelne, zapewniać skuteczną ochronę przed wilgocią, być wiatroszczelne, niepalne, o dobrych właściwościach akustycznym i łatwym montażu. Tylko odpowiednio dobrane materiały izolacyjne i właściwie zamontowane są w stanie zapewnić jak najlepszą izolację ciepła. Pamiętajmy również, że materiał izolacyjny nie może być zbyt ciężki – ocieplenie dachu stanowi dodatkowe obciążenie dla całej konstrukcji.

Sposoby docieplania dachu skośnego
• W jaki sposób docieplić istniejący już dach skośny? Może być to:
• Docieplenie dachu z użyciem maty z wełny szklanej,
• Docieplenie dachu z odpowiednio lekkiego materiały z wełny szklanej, z jednej strony pokrytego folią aluminiową,
• Docieplenie dachu z użyciem płyty z wełny szklanej, o odpowiedniej gęstości,
• Wykorzystanie folii paroizolacyjnych lub wykorzystanie folii wiatroizolacyjnych.

Docieplenie dachu od zewnątrz

Istniejący dach możesz docieplić od zewnątrz. Najlepiej zabrać się za taki zabieg przy okazji remontu lub wymiany starego poszycia dachowego. Najpierw należy zdjąć stare poszycie wraz ze wszystkimi łatami. Następny krok to rozłożenie folii paroizolacyjnej i przymocowanie jej do krokwi, belki i kalenicy przy użyciu listewek. Matę wełnianą wykorzystujemy do wypełnienia przestrzeni między krokwiami. Równolegle do okapu rozkładamy folię wiatroizolacyjną i zszywaczem przytwierdzamy ją do krwokwi. Wzdłuż krokwi nabijamy kontrłaty, a na te przybijamy łaty. Na tychże łatach mocowane będą dachówki/blacha trapezowa.