Coraz większa liczba powstających domów to budynki z dachami skośnymi. Obecne w takich domach poddasza przestają być jedynie miejscem na gromadzenie niepotrzebnych przedmiotów, ale coraz częściej stają się normalnym pomieszczeniem mieszkalnym. Jednak, by takie pomieszczenie było odpowiednie do zamieszkania w nim, niezbędne jest stworzenie właściwego dla człowieka mikroklimatu, na który składa się nie tylko temperatura, ale również wentylacja, wilgotność powietrza, a nawet akustyka. Koneiczne jest zatem prawidłowe ocieplenie dachu i poddasza, które zapewni stawianie wymagania.
Materiały termoizolacyjne do ocieplenia dachu
Do ocieplenia dachu niezbędne są oczywiście odpowiednie materiały termoizolacyjne. Jakie powinny mieć cechy? Materiały te muszą zapewniać wysoką izolacyjność ciepła, czyli powinny mieć jak największy opór cieplny, muszą być szczelne, zapewniać skuteczną ochronę przed wilgocią, być wiatroszczelne, niepalne, o dobrych właściwościach akustycznym i łatwym montażu. Tylko odpowiednio dobrane materiały izolacyjne i właściwie zamontowane są w stanie zapewnić jak najlepszą izolację ciepła. Pamiętajmy również, że materiał izolacyjny nie może być zbyt ciężki – ocieplenie dachu stanowi dodatkowe obciążenie dla całej konstrukcji.
Sposoby docieplania dachu skośnego
• W jaki sposób docieplić istniejący już dach skośny? Może być to:
• Docieplenie dachu z użyciem maty z wełny szklanej,
• Docieplenie dachu z odpowiednio lekkiego materiały z wełny szklanej, z jednej strony pokrytego folią aluminiową,
• Docieplenie dachu z użyciem płyty z wełny szklanej, o odpowiedniej gęstości,
• Wykorzystanie folii paroizolacyjnych lub wykorzystanie folii wiatroizolacyjnych.
Docieplenie dachu od zewnątrz
Istniejący dach możesz docieplić od zewnątrz. Najlepiej zabrać się za taki zabieg przy okazji remontu lub wymiany starego poszycia dachowego. Najpierw należy zdjąć stare poszycie wraz ze wszystkimi łatami. Następny krok to rozłożenie folii paroizolacyjnej i przymocowanie jej do krokwi, belki i kalenicy przy użyciu listewek. Matę wełnianą wykorzystujemy do wypełnienia przestrzeni między krokwiami. Równolegle do okapu rozkładamy folię wiatroizolacyjną i zszywaczem przytwierdzamy ją do krwokwi. Wzdłuż krokwi nabijamy kontrłaty, a na te przybijamy łaty. Na tychże łatach mocowane będą dachówki/blacha trapezowa.
Komentarze
Arkadiusz Falborski
28 kwietnia 2021Czy robił ktoś dach z gontu? Bardzo podoba mi się to rozwiązanie. mojemu mężowi też, ale znaleźć kogoś kto stosował takie wykończenie dachu jest bardzo trudno.
Radek Echaust
7 maja 2021Gonty są bardzo ładne, tańsze i lżejsze – krąży opinia o tym, że mają tendencje do przeciekania, ale zarówno u mnie jak i u szwagra (obaj mamy konstrukcję z gontu) nie ma takich problemów.
Arkadiusz Falborski
11 maja 2021Tylko naturalne materiały. Dachówka, cegła, niczego sztucznego. Będziesz tam mieszkać latami
Komentarze