Kiedy decydujemy się na rolety, chcemy przede wszystkim, aby w dzień chroniły nas przed nadmiernym słońcem, znowu w nocy mają zasłaniać to, co dzieje się w domu, tak aby ludzie przebywający na zewnątrz nie widzieli nas, gdy zapalimy światło. Jednocześnie też niejednokrotnie chcemy, żeby takie rolety jak najlepiej się prezentowały wizualnie. Wielu ludzi decyduje się na rolety zewnętrzne, bo mogą one chronić przed nadmiernym wiatrem, ale też są antywłamaniowe, co sprawdzi się, jeśli często przebywamy poza domem. Nie mniej warto wiedzieć, że mamy rolety nadstawne i rolety zewnętrzne. Mogłoby się wydawać, że są to te same rolety, bo tak samo wyglądają, gdy je opuścimy. Prawda jednak jest taka, że mamy między nimi jedną, zasadniczą i bardzo ważną różnicę.

Rolety nadstawne prezentują się dużo ładniej i nie ingerują w wizualny wygląd budynku, jednak nie zawsze mogą być one zamontowane.

Czy wiemy kiedy możemy mieć rolety nadstawne?

Jeśli jesteśmy na etapie budowy naszego wymarzonego domu, albo właśnie zdecydowaliśmy, że nasze okna nie trzymają już ciepła tak jakbyśmy chcieli, to z pewnością warto się zastanowić nad tym, czy nie powinny się u nas pojawić rolety nadstawne. Będzie to możliwe jedynie w tych dwóch przypadkach, a to dlatego, że rolety nadstawne są zabudowane i w ogóle ich nie widać z zewnątrz. Dopóki roleta jest uniesiona, osoby niewtajemniczone, nie będą wiedziały, że mamy u siebie zamontowane rolety, które znajdują się na zewnątrz okna. Jeśli zdecydujemy się na rolety nadstawne, to będziemy mieli pewność, że wizualnie nie wpływamy na zmianę wyglądu budynku, a to oznacza, że będą się one prezentowały lepiej. Jeśli chodzi o dojście do skrzynki, w razie jakiejś awarii rolety, to mamy je od wewnątrz.

Jednak musimy mieć świadomość, że w miejscu, gdzie wmurowana jest skrzynka rolety, będziemy mieli słabszą izolację termiczną.

Rolety nadstawne czy zewnętrzne

Jeśli chodzi o rolety zewnętrzne, to są one montowane wówczas, gdy budynek już jest wybudowany i nie planujemy wymiany stolarki okiennej. Wówczas skrzynka, w której mieści się roleta, montowana jest na elewacji, co zaburza jej wygląd, albo na oknie, co sprawia, że mniej światła wpada do pomieszczenia. Takie rolety zewnętrzne gorzej się prezentują wizualnie, dlatego też, w większości nowego budownictwa montowane są rolety nadstawne. Wielu deweloperów decyduje się na zamontowanie skrzynek, a właściciele mieszkań sami później decydują, czy chcą rolety, które będą na zewnątrz okna, czy jednak wolą rolety wewnętrzne, materiałowe. Jeśli wybiorą drugie rozwiązanie, nic nie będzie zaburzało wyglądu budynku, bo skrzynka na rolety nadstawne nie będzie widoczna i nikt nie będzie wiedział, że się tam znajduje.

Jednak w każdym momencie będzie można w niej zamontować roletę. Warto na etapie budowy domu pomyśleć o wielu różnych elementach i jednym z nich niewątpliwie będą rolety nadstawne. Tym bardziej, że wówczas nie tylko wszystko będzie odpowiednio schowane i będzie się lepiej prezentowało wizualnie. Będziemy również mogli w środku zamontować przyciski, dzięki czemu takie rolety nadstawne będziemy opuszczać i podnosić za pomocą elektryki. W roletach zewnętrznych będziemy mieli taśmy, które będą zajmowały sporo miejsca i będą się prezentowały niezbyt elegancko. Również pod względem poruszania takimi roletami, rolety nadstawne będą lepszym rozwiązaniem, które będzie się idealnie komponowało z wystrojem naszych pomieszczeń.

To dlatego, że takie przyciski będą praktycznie niewidocznie i będą się komponowały z osprzętem elektrycznym.