Przyzwyczailiśmy się do tego, że mamy prąd i możemy z niego do woli korzystać. Jednak żebyśmy mogli podłączyć różne urządzenia do prądu, w pierwszej kolejności musimy zadbać o posiadanie gniazda elektrycznego, bo to właśnie do niego podłączamy wtyczkę. Oczywiście do zamontowania takiego gniazda możemy wezwać specjalistę, jednak prawda jest taka, że jest to czynność stosunkowo prosta, a więc nie ma potrzeby, żebyśmy przepłacali za coś, czym możemy zająć się sami. Oczywiście będziemy musieli zwrócić uwagę na to, aby wszystko wykonać tak jak należy i przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo, nie mniej wymiana takiego gniazda elektrycznego nie jest skomplikowana, a więc z pewnością sami możemy się tego podjąć.

Zwracajmy uwagę co się dzieje

Jeśli odnosimy wrażenie, że coś jest nie tak z naszym gniazdem elektrycznym, że wydobywają się z niego dziwne dźwięki, albo pojawia się iskrzenie, to z pewnością powinniśmy takie gniazdo elektryczne jak najszybciej wymienić. Na początek należy wyłączyć prąd, tak abyśmy mieli pewność, że nie stwarzamy dla siebie żadnego zagrożenia. Dodatkowo takie prace najlepiej wykonywać w ciągu dnia, kiedy będziemy mieli zapewnione odpowiednie oświetlenie. Zanim przejdziemy do działania, warto sprawdzić, czy w danym gniazdku faktycznie nie płynie prąd, a więc powinniśmy się wcześniej zaopatrzyć w próbnik napięcia, a jeśli go nie mamy, to można podłączyć do gniazda elektrycznego jakieś urządzenie i spróbować je włączyć.

Jeśli nie zadziała, to oznacza, że prąd nie płynie, a więc spokojnie możemy się zabrać za wymianę. W tym celu będziemy musieli odkręcić śrubki, które znajdują się na zewnątrz gniazda elektrycznego, bo tylko wówczas będziemy mogli je wyciągnąć. Kiedy to zrobimy, będziemy musieli odkręcić metalową puszkę, która znajduje się za gniazdem elektrycznym i do której przymocowane są przewody. Jeśli obawiamy się, że nie będziemy wiedzieli jak podłączyć wszystkie przewody, to warto im zrobić zdjęcie przed odkręceniem. Wówczas będziemy mogli sprawdzić, w jaki sposób były wcześniej przymocowane.

Co dalej?

Kiedy już odkręciliśmy przewody od starego gniazda, czas na przymocowanie ich do nowego. W zależności od modelu będziemy musieli je zamocować przy pomocy zacisków, albo śrubek, które trzeba będzie wkręcić. Za każdym razem będziemy musieli się jednak upewnić, że wszystko jest odpowiednio przymocowane i że taki kabel się nie wypnie.

W dalszych krokach należy włożyć puszkę z powrotem do ściany i przymocować. Na to należy przymocować plastikową osłonę gniazda elektrycznego. Na koniec zawsze warto sprawdzić, czy wszystko działa tak jak należy, a więc powinniśmy włączyć prąd i sprawdzić, czy przepływa on przez wymieniane przez nas gniazdo elektryczne. Jeśli tak, to wszystko jest tak jak należy, jeśli nie, oznacza to, że coś zrobiliśmy źle, a więc trzeba będzie rozkręcić gniazdo elektryczne i sprawdzić, czy wszystkie przewody są połączone w odpowiedni sposób. Warto pamiętać, że wymiana gniazda elektrycznego nie jest trudna, jeśli tylko krok po kroku wiemy, co powinniśmy zrobić. Nie ma sensu płacić specjaliście za coś, co możemy zrobić samodzielnie. Ale co ważne, zanim przejdziemy do jakichkolwiek prac związanych z wymianą gniazda elektrycznego, zawsze powinniśmy się upewnić, czy nie płynie przez nie prąd. W tym celu najlepiej zrobimy, jeśli odłączymy go na głównym bezpieczniku, ale przed przystąpieniem do pracy zawsze warto się upewnić, czy ten prąd faktycznie został odłączony, tak aby nie spotkała nas tutaj żadna, nieprzyjemna niespodzianka.