Klimatyzacja pojawia się nie tylko w naszych domach, ale również jest już czymś normalnym w samochodach. Niestety, tam również może się ona psuć i wymaga odpowiedniego traktowania, tak abyśmy mieli pewność, że spokojnie będziemy mogli z niej korzystać. Tak samo jak w przypadku każdej innej klimatyzacji, tutaj również bardzo ważne będą jej przeglądy i oczyszczanie, ale też warto wiedzieć, czego można się spodziewać i jakie są najczęstsze problemy, pojawiające się w związku z klimatyzacją.

Co nas może niepokoić?

Jeżeli zauważymy, że nasza klimatyzacja nie chłodzi w ogóle, to nie będziemy mieli problemów z oceną, że doszło do jej uszkodzenia. Trochę trudniej może nam to przyjść, jeśli będzie ona chłodziła, ale nie aż tak mocno, jak to miało miejsce na początku. Dlatego też, warto wiedzieć, co może być przyczyną niektórych awarii, tak abyśmy mogli ocenić, czy któryś z problemów dotyczy również nas i żebyśmy mieli pojęcie, z czym się będzie to wiązało. Przede wszystkim, jeśli nasza klimatyzacja przestaje chłodzić, to może się okazać, że zaczęło brakować czynnika chłodzącego. Co roku ubywa go w sposób naturalny, a to oznacza, że co kilka lat powinniśmy pojechać do warsztatu i poprosić o jego uzupełnienie. Może się jednak okazać, że ubytek tego czynnika nie jest spowodowany naturalnym jego ubywaniem, tylko nieszczelnością naszej klimatyzacji. Wówczas trzeba będzie podjąć odpowiednie kroki, mające na celu jej naprawienie i nie dopuszczenie do tego, aby ten czynnik chłodzący dalej uciekał.

Uszkodzenie skraplacza?

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że bardzo często chłodnica klimatyzacji, zwana również skraplaczem, jest bardzo delikatna i niejednokrotnie nie jest ona w ogóle chroniona przed kamyczkami uderzającymi w auto i brudem. To może prowadzić do jej uszkodzenia, a co się z tym wiąże, pojawią się problemy ze schładzaniem powietrza do takiej temperatury, jakiej oczekujemy. Dlatego warto ją od czasu do czasu umyć, jednak nie powinniśmy tego robić sami, najlepiej jeśli zlecimy to odpowiednim serwisom, które zajmują się tego typu rzeczami. Jeśli tylko wydaje nam się, że nasza klimatyzacja w samochodzie nie działa tak jak powinna, to jak najszybciej powinniśmy udać się do mechanika. On wszystko sprawdzi, oczyści i może się okazać, że w krótkim czasie i przy niewielkim koszcie nasza klimatyzacja znowu będzie działała jak nowa. To ważne, bo niedziałająca klimatyzacja może być tylko powodem do frustracji, a to oznacza, że warto przeprowadzać jej okresowe przeglądy, zwłaszcza przed latem.