Zazwyczaj bardzo ciężko jest nam się przekonać do nowych rzeczy, zwłaszcza jeśli ma od nich zależeć nasze bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że początkowo wielu budowlańców sceptycznie podchodziło do prefabrykatów, które oferowane były na budowach, bo obawiali się oni, że nie będą one dostatecznie dobrze spełniały swojego zadania. Na szczęście to się zmienia, a to oznacza, że wiele prac na budowie wykonywanych jest nie tylko szybciej, ale również taniej. Dlatego warto zobaczyć, co możemy zyskać jeśli zdecydujemy się na kształtki wieńcowe. Oferowane są one w różnych typach, a to oznacza, że będziemy je mogli dobrać nie tylko pod względem tego, w którym miejscu mają się one znajdować, ale również pod kątem tego, czy będą montowane na zewnątrz czy w środku.

Co nam dają kształtki wieńcowe?

Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o tym, co możemy zyskać jeśli zdecydujemy się na kształtki wieńcowe. Jak się okazuje, będziemy tutaj mieli możliwość wzmocnienia i usztywnienia konstrukcji budynku, jak również odpowiedniego rozłożenia obciążeń, które będzie stanowiła konstrukcja stropowa.

Jeśli zastosujemy do tego kształtki wieńcowe, to będziemy mieli pewność, że całe obciążenie jest rozłożone w równomierny sposób i że to obciążenie, będzie przekazane na ściany. Dodatkowo warto też podkreślić, że takie kształtki wieńcowe pochłaniają mniej czasu niż deskowanie wieńca, które do tej pory było popularną metodą na wykonywanie tego typu wzmocnień. Oczywiście, abyśmy mieli pewność, że kształtki wieńcowe dobrze spełnią swoje zadanie, musimy je wybierać w odpowiednich rodzajach i kształtach. Dlatego też warto się wszystkiemu dokładnie przyjrzeć.

W jakich kształtach oferowane są nam kształtki wieńcowe?

Nawet najlepszy materiał nie spełni swojego zadania, jeśli zostanie wykorzystany w złym miejscu. Dlatego też, zanim sięgniemy po kształtki wieńcowe, musimy wiedzieć, w jakich kształtach są nam one oferowane, a co więcej, powinniśmy się również przekonać, w jakich sytuacjach powinny być montowane. Jeśli chodzi o kształtki wieńcowe typu L, to musimy wiedzieć, że są one wykorzystywane jako obmurówka wieńcowa stropu, co oznacza, że nie musimy tutaj wykorzystywać szalunku drewnianego.

Oferowane są nam również kształtki wieńcowe, które montowane są na narożnikach, co oznacza, że nie ma potrzeby ich przycinania i dopasowywania, co do tej pory było bardzo czasochłonne. Takie kształtki wieńcowe wykorzystywane mogą być zarówno na ścianach zewnętrznych, jak i wewnętrznych, a więc będziemy mieli tutaj pewność, że wszystko zostanie dopasowane w odpowiedni sposób. Im większą będziemy mieli wiedzę na temat zalet stosowanych materiałów, tym z pewnością chętniej będziemy po nie sięgali. Dlatego też warto wiedzieć, że kształtki wieńcowe znacznie przyspieszają i usprawniają prace na budowie. Co więcej, możemy je zastosować praktycznie przy każdym rodzaju stropu, jak i muru, a to oznacza, że mają one naprawdę szerokie zastosowanie. Jeśli zdecydujemy, że na naszej budowie mają być wykorzystane kształtki wieńcowe, to możemy być pewni, że zwiększymy bezpieczeństwo podczas pracy, jak również będziemy mieli pewność, że uzyskaliśmy równomierne rozłożenie obciążenia, które ma być przenoszone ze stropu na ścianę. Dzięki temu będziemy mieli mniej pęknięć i rys na ścianach, a te przecież nie prezentują się ładnie i mogą zniechęcać potencjalnych kupujących.

Jeśli chodzi o wady takiego rozwiązania, to musimy się tutaj liczyć z tym, że mamy ograniczoną szerokość wieńca.