Są małe firmy, w których każdy pracownik ma dostęp do każdego pomieszczenia. Jednak są duże korporacje, w których poszczególni pracownicy mogą się poruszać po określonych przestrzeniach siedziby, ale do innych miejsc nie mogą wchodzić. Jeśli chcemy mieć pewność, że każdy z pracowników porusza się tylko po tych przestrzeniach, które są dla niego dozwolone, to powinniśmy zdecydować się na system kontroli dostępu. Wówczas będziemy mogli kontrolować kto gdzie przebywa, jak również zdalnie będziemy mogli otwierać różne drzwi czy szlabany, które znajdują się w naszej firmie. Istotne w tym wszystkim jest to, że system kontroli dostępu jest bardzo prosty w obsłudze, a dodatkowo sami będziemy mogli zdecydować, w jaki sposób chcemy nim sterować. To oznacza, że nasi pracownicy mogą mieć udzielony dostęp do poszczególnych przestrzeni za pomocą pastylki, karty, pinu czy nawet odcisku palca. Takie rozwiązania sprawiają, że możemy dostosować system kontroli dostępu do naszych potrzeb.

Powinniśmy jak najlepiej poznać system kontroli dostępu

Jeżeli chcemy mieć większą kontrolę nad tym, co dzieje się w naszej firmie i w jakich miejscach pojawiają się poszczególni pracownicy, to z pewnością powinniśmy popatrzeć, jakie rozwiązania mogą nam być tutaj zaproponowane. Jeśli chodzi o oferowany system kontroli dostępu to musimy się zastanowić, w jaki sposób ma on działać. Z jednej strony oferowane nam będą zamki szyfrowe czy czytniki zbliżeniowe, do których będzie trzeba przyłożyć odpowiednią kartę czy pastylkę. Jednak musimy się tutaj liczyć z tym, że takie rzeczy łatwo zgubić, ukraść czy przekazać innej osobie, a to oznacza, że nadal nie do końca możemy być pewni, kto przebywa w poszczególnych pomieszczeniach naszej firmy. Dlatego też system kontroli dostępu oferuje nam rozwiązania, które będą polegały na odczytywaniu linii papilarnych.

Dzięki temu zyskamy pewność, że do danego pomieszczenia faktycznie będzie wchodziła ta osoba, która będzie miała takie uprawnienia. Co więcej, system kontroli dostępu daje nam możliwość połączenia systemu linii papilarnych z kodem pin, a więc pracownik może korzystać z tego, co jest dla niego wygodniejsze. A jeśli jeden system nie zadziała, to będzie mógł skorzystać z drugiego.

Co daje nam system kontroli dostępu?

Warto mieć świadomość, że jeśli zdecydujemy, aby w naszej firmie stosowany był system kontroli dostępu, to będziemy mieli większą wiedzę na temat tego, co się w niej dzieje. Kto i o której godzinie wchodził do danego pomieszczenia, kto próbował do niego wejść, ale dostęp został mu odmówiony. Dodatkowo jeśli zamontujemy taki system kontroli dostępu, będziemy mogli zrezygnować z używania zwykłych kluczy, które nie tylko lubią się często gubić, ale też zajmują sporo miejsca i trzeba o nich pamiętać. Z tego też powodu, niejednokrotnie jest wybierany system kontroli dostępu, który opiera się na czytaniu linii papilarnych, bo tutaj nie ma konieczności pamiętania o dodatkowych akcesoriach, jak karty, pin czy telefon. Im więcej będziemy wiedzieli o tym, jak działa taki system kontroli dostępu, tym łatwiej będzie nam powiedzieć, czy to faktycznie propozycja odpowiednia dla nas. Dodatkowo jeszcze warto mieć świadomość, że taki system kontroli dostępu sprawdza się bardzo dobrze, a to oznacza, że wówczas będziemy mogli się zastanowić, czy nie powinniśmy zrezygnować z usług ochrony. Nikt kto nie uzyska od nas dostępu do konkretnych pomieszczeń, nie będzie mógł się do nich dostać, a to oznacza, że już nie będziemy potrzebowali ochroniarza, który pilnowałby kto wchodzi do budynku naszej firmy. Warto zobaczyć jakie rozwiązania może nam zaproponować system kontroli dostępu, bo wówczas łatwiej będzie nam powiedzieć, co najlepiej sprawdzi się w przypadku naszej firmy, a nawet poszczególnych pomieszczeń. W niektórych przypadkach można korzystać z karty, ale może się okazać, że w innych, chcąc zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa, zdecydujemy się na korzystanie wyłącznie z czytnika linii papilarnych.