Rynek poduszek i wszelkich akcesoriów związanych ze snem i wypoczynkiem jest dość szeroki. Nie ma w tym żadnego zaskoczenia – po prostu wszyscy musi na czymś spać. Są jednak tacy konsumenci, jacy wymagają od tych przedmiotów czegoś więcej i nie zadowalają się pierwszą z brzegu poduszką z marketu. Z myślą o nich przygotowano nieco inne propozycje, a jedną z ważniejszych okazują się w praktyce poduszki profilowane. Bazują one na sprawdzonych rozwiązaniach w zakresie użytych do ich produkcji materiałów. Są tym samym idealnie dopasowane do specyfiki nacisku ludzkiego ciała, a w pewnych sytuacjach same w sobie mają specjalny kształt. Wszak samo pojęcie wyprofilowania właśnie do tego się odnosi.

Oznacza to więc, że osoby zainteresowane komfortowym wypoczynkiem mogą wybrać poduszkę, jaka idealnie dopasuje się do kształtu ich szyi, karku i głowy.

Doskonałe poduszki profilowane – jakie rodzaje czekają w sklepach?

Najprostsze w formie modele tego rodzaju poduszek są wykonane z lekkiej pianki, która swoim wyglądem oraz fakturą przypomina gąbkę do mycia. Ogólnie rzecz biorąc to tworzywo bardzo tanie, o niskiej wadze i co za tym idzie poduszka wykonana z tego surowca kosztuje niewiele. Zazwyczaj na etapie formowania fabrycznego takie akcesorium zostaje wyprofilowane tak, aby zapewnić lepsze podparcie dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Pianka wykazuje pewną dozę elastyczności, więc dopasowuje się w pewnym zakresie do indywidualnego ukształtowania ciała, co podwyższa komfort jej użytkowania. Nie jest to rozwiązanie idealne, a z pewnością daje pewne korzyści. Wadą takich poduszek jest to, że pianka używana do ich produkcji dość szybko może się degradować.

Wtedy poduszki profilowane muszą być co pewien czas wymieniane na nowe.

Poduszki profilowane z pamięcią kształtu, czyli segment premium

W przypadku niektórych typów poduszek profilowanych do produkcji stosuje się nieco inne materiały. Konkretnej rzecz biorąc, są to masy termoplastyczne, jakie są w stanie dopasowywać się do ściśle do kształtu ciała osoby użytkujących takich poduszek. Ceny są w tym przypadku wyższe, ale też materiał jest dużo bardziej zaawansowany. Oznacza to, że adresuje się go głównie do tych klientów, którzy mają wyższe wymagania. Trwałość również wypada na plus, ponieważ masa termoplastyczna jest znacznie odporniejsza i raz nabyta poduszka ma szansę posłużyć swojemu właścicielowi zdecydowanie dłużej niż ta wykonana z prostej pianki. Poduszki profilowane dopasowujące się do ciała są też dość często wybierane przez osoby zmagające się z problemami bólowymi.

Zalecają je niektórzy lekarze ortopedzi, jak również rehabilitanci lub fizjoterapeuci. Ich zakup nie stanowi problemu – są dostępne nawet w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Rzecz jasna specjalne modele z certyfikatami medycznymi czekają w asortymencie stosownych sklepów.

Czy poduszki profilowane mogą poprawić stan zdrowia?

Korzystanie z wyprofilowanych poduszek bywa zalecane przez specjalistów, o czym była mowa przed chwilą. Pojawia się pytanie, czy faktycznie mają one realny wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkujących je osób? Doświadczenie pokazuje, że tak. Przede wszystkim poprzez lepsze dopasowanie do karku i głowy użytkownik poduszki ma szansę lepiej się wyspać. Lepszy sen to poprawa samopoczucia i co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Jeśli ktoś zmaga się z dolegliwościami bólowymi w szyjnym odcinku kręgosłupa, to poduszki profilowane na pewno są dla niego dobrym wyborem. Ich regularne stosowanie może być istotnym wsparciem dla podstawowych form fizjoterapii, w tym masaży lub innych zabiegów stosowanych w stanach przewlekłej bolesności.