Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele w wystroju naszych wnętrz mogą zmienić niewielkie detale. To oznacza, że czasem wystarczy zmienić jedną, stosunkowo niewielką rzecz, aby móc sprawić, że jakieś pomieszczenie będzie wydawało się większe, przytulniejsze czy bardziej nowoczesne. Im więcej więc będziemy wiedzieli na temat takich dekoracji, tym łatwiej będzie nam zdecydować, którą z nich powinniśmy wybrać, aby mieć pewność, że odpowiednio ją zastosujemy w naszym wnętrzu. Do takich zadać chociażby świetnie nada się dywan. Niby niepozorny, ale jednak prawda jest taka, że może bardzo pozytywnie wpłynąć na wizerunek naszego salonu.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim jeśli jesteśmy na etapie wybierania dywanu, to powinniśmy się zastanowić co chcemy dzięki niemu osiągnąć. Z jednej strony możemy wybrać taki dywan, który będzie się wtapiał w tło, będzie uzupełnieniem całego wystroju jaki został zastosowany w danym pomieszczeniu. Jeśli tak właśnie ma być, to powinniśmy wybrać dywan, który będzie tylko o ton lub dwa jaśniejszy, albo ciemniejszy od pozostałych dodatków wykorzystanych w salonie. Z drugiej strony jeśli chcemy, żeby taki dywan był główną dekoracją salonu, to powinniśmy wybrać taki model, aby był jak najbardziej odmienny od pozostałej kolorystyki panującej w danym pomieszczeniu. Wówczas będzie się wybijał na pierwszy plan i będzie pierwszą rzeczą, na którą wszyscy będą zwracać uwagę po wejściu do naszego salonu. Jeżeli mamy salon w jasnych kolorach, to dywan możemy wybrać w ciemnym kolorze, tak aby kontrastował zresztą wystroju i zwracał na siebie uwagę.

O tym także pomyślmy

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w salonie z pewnością będzie się zbierała cała rodzina, do tego będziemy tam również przyjmowali gości. To oznacza, że powinniśmy wybrać taki dywan do salonu, który będzie łatwy w utrzymaniu. Dlatego powinniśmy zrezygnować z wszelkich propozycji, które mają długie włosy, bo może się okazać, że trudno będzie go odkurzyć, wybrać z niego wszystkie okruszki. Dodatkowo jeśli będziemy chodzić po nim w butach, to szybko straci na świeżości i ładnym wyglądzie. Dlatego też lepiej zrobimy, jeśli dywan do salonu będzie miał krótkie włoski, tak aby wystarczyło go odkurzyć, żeby znowu prezentował się nienagannie. Warto się tutaj również zastanowić czy chcemy taki dywan do salonu, który będzie zajmował większość podłogi czy może jednak wolimy taki mniejszy, symboliczny. Tak, aby nie niosło się echo, aby całe pomieszczenie wydawało się przytulniejsze, ale jednocześnie, żebyśmy nie musieli po nim co chwilę chodzić? Jeżeli mamy małe dzieci, które sporo czasu spędzają na podłodze, to z pewnością warto się zastanowić nad dywanem w większym rozmiarze. Z drugiej strony, jeśli nie mamy takich dzieci i wiemy, że nikt nie będzie siedział na podłodze, to spokojnie możemy zainwestować w coś mniejszego, co będzie tylko dekoracją. Poza tym może się okazać, że wówczas też łatwiej będzie nam utrzymać w czystości całą podłogę w salonie, bo wystarczy przetrzeć ją mokrym mopem czy zamieść, bez konieczności wyciągania odkurzacza. Warto wiedzieć, że mamy różne dywany do salonu. Bez względu na to czy będzie miał on być tylko dodatkiem czy główną dekoracją, z pewnością będziemy mogli wybrać taką propozycję, która będzie w stanie spełnić nasze oczekiwania w tym zakresie.