Na co dzień raczej nie myślimy o tym, w jakich miejscach wykonywane są pianki tapicerskie. To może oznacza, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, w jak wielu różnych miejscach się one znajdują i jak często wykorzystujemy je w naszym codziennym życiu. Nie mniej czasami dzieje się tam, że musimy naprawić jakiś fotel w samochodzie, jakieś krzesło w domu, albo materac piankowy na którym śpi nasze dziecko. Wówczas nie tylko nasze zainteresowanie wzbudzą takie pianki tapicerskie, ale jeszcze będziemy się zastanawiali, w jaki sposób je obrobić, aby mieć pewność, że zrobimy to prawidłowo i równo. Jak się okazuje, pianki tapicerskie nie są zbyt wdzięczne do cięcia. Może się wydawać, że wystarczy do tego zwykły, długi nóż, a jednak może się okazać, że wówczas takie pianki tapicerskie będą mocno pofalowane i poszarpane, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

Pianki tapicerskie wymagają specjalnego traktowania

Może się okazać, że jednak kupiliśmy materac, który jest za duży na łóżko naszego dziecka.

Wówczas możemy go próbować wymienić, albo możemy zdecydować się na jego przycięcie. Warto jednak mieć świadomość, że choć pianki tapicerskie są miękkie, to jednak ich cięcie i obróbka nie należą do najłatwiejszych. Jeśli będziemy to robić w nieodpowiedni sposób, dojdzie do ich postrzępienia, a może nawet się okazać, że w niektórych miejscach będą się łamały w niekontrolowany sposób. Dlatego też jeśli chcemy wycinać pianki tapicerskie, to w pierwszej kolejności, delikatnie, za pomocą markera powinniśmy zaznaczyć, w którym miejscu mamy ciąć. Nie możemy wówczas zbyt mocno naciskać na taką piankę, bo wówczas dojdzie do jej odkształcenia się. Jeśli chodzi już o samo cięcie pianki tapicerskiej, najlepiej będzie jeśli użyjemy elektrycznego noża rzeźbiarskiego. Wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko zostanie wycięte równo i nie będzie żadnych pofalowanych krawędzi.

Jak ciąć pianki tapicerskie jeśli nie mamy elektrycznego noża?

Prawda jest taka, że niewielu ludzi posiada w swoich domach elektroniczny nóż tapicerski. To będzie oznaczało, że musimy poszukać innego sposobu na to, aby wyciąć w odpowiedni sposób pianki tapicerskie. Wówczas może się okazać, że będziemy musieli użyć noża kuchennego. Oczywiście możemy to zrobić, jednak pamiętajmy, że wówczas pianki tapicerskie będą postrzępione, bo nie jesteśmy w stanie zrobić takiego czystego cięcia, jak ma to miejsce przy wykorzystaniu noża elektrycznego. Dlatego powinniśmy zadbać o to, aby na końcu wyrównać te krawędzie, delikatnie je ścinając. Dodatkowo takie pianki tapicerskie powinniśmy wówczas ciąć najpierw z jednej strony do połowy, a później z drugiej, tak aby cięcia zeszły się na środku. Wówczas także zminimalizujemy efekt postrzępienia.

Jeśli mamy cienkie pianki tapicerskie, możemy je próbować ciąć ostrymi nożyczkami, jednak również efekt również może być daleki od idealnego. Pianki tapicerskie wykorzystywane są w wielu różnych miejscach. Dodatkowo też niejednokrotnie służą do wykonywania różnych prac w szkołach czy przedszkolach. To też oznacza, że warto wiedzieć jakich narzędzi powinniśmy używać, aby mieć pewność, że bez problemów będziemy w stanie wycinać pianki tapicerskie. Możemy do tego użyć zwykłego noża kuchennego czy nożyczek, jednak wówczas efekt końcowy może nie spełniać naszych oczekiwań i będziemy musieli dokonywać pewnych poprawek. Ale może się też okazać, że będzie nam się opłacało zainwestować w elektryczny nóż rzeźbiarski. Wówczas będziemy mieli pewność, że takie pianki tapicerskie będą wycięte idealnie, równo, gładko i nie będą wymagały od nas dodatkowego zaangażowania.

Nie mniej, warto popatrzeć jakie pianki tapicerskie są nam oferowane i zastanowić się w jakim celu możemy je wykorzystywać. Wówczas może się okazać, że znajdziemy idealne rozwiązanie.